30 kwietnia 2025 roku Polsko-Chińska Główna Izba Gospodarcza wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii Polski przeprowadziła dialog polityczno-biznesowy. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Michał Baranowski, który prowadził rozmowy z przedstawicielami chińskich przedsiębiorstw. W spotkaniu wzięło udział ponad 70 reprezentantów z 40 firm działających w sektorach finansów, logistyki, technologii informacyjnych, energii odnawialnej, produkcji maszyn, zaawansowanych technologii, sprzętu medycznego oraz infrastruktury. Podczas rozmów z wiceministrem Baranowskim poruszano zagadnienia dotyczące współpracy dwustronnej, polityki handlowej, środowiska inwestycyjnego oraz dostępu do rynku.
W wydarzeniu uczestniczyli również Ambasador Chin w Polsce, Sun Linjiang, Radca Ekonomiczny Ambasady Chin w Polsce, Xu Xiaofeng, Prezes Zarządu SinoCham oraz Dyrektor Bano of China w Polsce, Hu Xinyuan, a także członkowie zarządu Izby, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii Polski, oraz dyrektor departamentu rozwoju inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Arkadiusz Tarnowski.
Przewodniczący Izby, Hu Xinyuan, podkreślił w swojej przemowie rosnące znaczenie współpracy regionalnej w kontekście globalnych zmian w łańcuchu dostaw. Zauważył, że Polska i Chiny odgrywają kluczową rolę jako pomost między Wschodem a Zachodem, wspólnie promując otwartość i współpracę na zasadzie wzajemnych korzyści. Podkreślił również, że rozwój Izby i jej sukcesy są możliwe dzięki wsparciu polskiego rządu oraz ambasady Chin, a Izba będzie nadal działać na rzecz budowy platformy umożliwiającej chińskim i polskim przedsiębiorstwom realizację wysokiej jakości współpracy i dalszego rozwoju.
Wiceminister Baranowski zauważył, że współpraca między Polską a Chinami staje się coraz bardziej intensywna i cieszy się stałym wzrostem zarówno w handlu dwustronnym, jak i inwestycjach. Dodał, że Polska od zawsze uznaje Chiny za kluczowego partnera handlowego i jest gotowa do dalszego umacniania współpracy gospodarczej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wspierać inicjatywę „Pasa i Szlaku” oraz mechanizmy współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Wiceminister zwrócił także uwagę na rosnące perspektywy współpracy w dziedzinie handlu produktami rolnymi, infrastruktury, logistyki, transportu oraz zielonej energii, deklarując, że polski rząd będzie dążył do stworzenia przyjaznego środowiska biznesowego i zapewnienia wsparcia dla chińskich przedsiębiorstw inwestujących w Polsce. Jednocześnie zachęcił polskie firmy do intensywniejszego angażowania się na rynku chińskim, dążąc do dalszego pogłębienia stosunków gospodarczych między Polską a Chinami.
Sekretarz Generalny Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej oraz przedstawiciel Chińskiej Rady ds. Promocji Handlu Międzynarodowego w Polsce, Wang Jupeng, poprowadził wydarzenie i zaprezentował III edycję China International Supply Chain Expo w Chinach.
Organizacja dialogu między przedsiębiorcami a polskim rządem stała się głównym wydarzeniem Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej. Spotkanie z przedstawicielami ministerstwa stworzyło doskonałą platformę dla chińskich firm działających w Polsce do nawiązania kontaktów i uzyskania kluczowych informacji o przyszłych zmianach. Izba nadal będzie rozwijać i organizować jeszcze więcej wartościowych wydarzeń, przyczyniając się do rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Chinami.